Choď na obsah Choď na menu
 


Predpoveď z 8.12.2008

   Mikuláš nám doniesol trochu chladnejší vzduch. To stačí na to, aby dnes ráno bolo na Donovaloch -3 a nad Donovalmi v atmosfére vo výške 1500 m až -5 st. Obávam sa však, že až do Vianoc už chladnejší vzduch nebude. Naše územie sa nachádza teraz v dosahu tlakovej níže, ktorá sa vypĺňa nad východnou Európou. Prúdi k nám chladnejší a stále vlhký vzduch od Baltického mora, a preto aj dnes očakávam na horách severného Slovenska veľkú oblačnosť s občasným snežením a teplota vzduchu zostane pod nulou. Zajtra cez deň sa už prúdenie bude meniť na západné, a atmosféra sa nám začne otepľovať, takže večer už predpokladám vo výške 1500 m len -1 st. Pritom zrážky takmer žiadne, pretože sa už bude od západu presúvať cez naše územie na Balkán tlaková výš. V stredu už na zadnej strane tlakovej výše sa zmení prúdenie na južné, ale atmosféra si ešte udrží teplotu okolo nuly. Pravdepodobne sa vytvorí inverzia alebo aspoň budú hmly a v tom aj mrholenie, prípadne vo vyšších polohách môžu poletovať snehové vločky.
   Vo štvrtok 11.12. sa už výraznejšie začne prejavovať tlaková níž, ktorá sa bude prehlbovať nad severným Talianskom. V prvom rade to znamená zosilnenie južného prúdenia a oteplenie v 1400-1500 m na 1 až 3, prípadne až do +5 st. Tu už hrozí, že namiesto sneženia (mokrého snehu) už bude dážď so snehom a možno aj priamo dážď. V piatok budeme stále v dosahu tlakovej níže a stále -1 až +5 st. a stále zrážky viac dažďové ako snehové. Jediným šťastím by mohlo byť, že na Slovensku bude podstatne menej zrážok ako v Maďarsku, a tak sa sneh nebude tak rýchlo topiť. Predpokladám, že v sobotu na Luciu sa už tlaková níž bude vypĺňať, to znamená, že v atmosfére sa slabo ochladí asi na 0 až +1 st. a pritom už len slabé zrážky do 1 mm.
   Po Lucii sa črtá výraznejšia zmena v počasí v tom zmysle, že nastúpi západné prúdenie a bude dosť silné a bude dlho trvať. V takomto silnom (silnejúcom) západnom prúdení obyčajne veľmi rýchlo za sebou postupujú z Atlantického oceánu do vnútrozemai Európy jednotlivé vlny vlhkého oceánskeho vzduchu. Striedajú sa teplé a studené fronty. Strieda sa dážď so snežením a tu už len treba dúfať, že na horách bude dostatočne chladno, aby zrážky boli väčšinou vo forme sneženia. Takže v nedeľu v 1400 m len -1 st. a viac-menej bez zrážok. Už v noci na pondelok a v pondelok cez deň od západu teplý front s výdatnou zrážkovou činnosťou, oteplenie na 3 až 5 st., takže zrážky na Donovaloch väčšinou v podobe dažďa. A toto môže byť veľmi nepríjemné...
   V utorok a stredu silnejúce juhozápadné, vo štvrtok už takmer južné prúdenie teplého vzduchu a zase až +5 st. V piatok o máličko chladnejšie, ale aj v sobotu ešte stále v 1500 m okolo nuly. Od nedele zase silnejúce juhozápadné prúdenie a v pondelok oteplenie v atmosfére na +5 st. A tak by to malo byť podľa dnešných čerstvých prognóz až do Vianoc...... Z hľadiska zrážok sa dá povedať len toľko, že pravdepodobne zrážok bude málo, to znamená, že pršať až tak veľmi nebude, ale predpovede zrážok sú menej presné ako predpoveď teploty, tak ostáva len dúfať, že nebude pršať a pršať a pršať. Na záver už len chabé povzbudenie. Predpokladá sa, že po Vianociach by malo dôjsť k výraznému ochladeniu.


© RNDr. Peter Jurčovič

Tento článok je iba vyhliadkou!Mnohí sa však zhodujú v tom, aj p. Jozef Iľko, že na Vianoce napadá sneh aj v nížinách a práva zima príde aj pred Silvestrom, výchadzam aj z mojich predpokladov!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Prosim prosim

(33343v, 14. 10. 2009 18:30)

Nechapem ale ze ako ste to mohli zistit ako bude na Vianoce ked v normalnych spravach su len na 4 dni...ale aj keby mate pravdu tak dufam ze ASPON 2cm by mohlo nasnezit lebo bez snehu to nie su prave Vianoce...:(

p. Jurčovič

(Slávka, 14. 12. 2008 15:18)

Prosím Vás, aspoň trošku zaklamte a povedzte, že celý štedrý deň bude krásne snežiť. Ďakujem. To by bol pre mňa najkrajší darček pod stromček.