Choď na obsah Choď na menu
 


Predpoveď z 4.12.2008

   Minule som vás upozorňoval, že to s nástupom tohtoročnej zimy nebude také ideálne ako vlani. Sneh napadol, ale potom prišiel dážď a oteplenie aj nad 4 stupne. V najbližších 14 dňoch bude stále prevládať skôr teplé a nie studené počasie, aj keď si najbližší patróni počasia splnia svoju povinnosť. Tým myslím najbližšie Mikuláša (Na sv.Mikuláša už je zima celá naša) alebo potom Lucia (Keď príde Lucia nájde tu už zimu, alebo Lucia je kráľovnou zimy). To budú dve krátke obdobia chladnejšieho počasia . Dnešné ráno s teplotou -1 potešilo, ale ešte viac poteší sneženie, ktoré sa dnes očakáva. Prichádza od juhovýchodu, bude to výrazný prílev teplého vzduchu, vo výške 1350 m má byť asi +2 st.,ale hrozí, že sa popoludní alebo k večeru oteplí atmosféra až na +5 st., a to už by bol dážď. Dúfam, že len nakrátko, pretože už zajtra ráno bude v atmosfére chladnejšie juhozápadné prúdenie a teplota vo výške 1300 m poklesne na nulu a predpokladám, že zase bude snežiť. K nejakému väčšiemu ochladeniu zatiaľ nedôjde a teplota by mala kolísať medzi -1 až +2 st.a pritom bude prevažovať sneženie, odhadujem, že by mohlo napadnúť aj nad 5 cm snehu. V sobotu 6.12. cez deň už by sa malo zosilňovať západné prúdenie, čo znamená, ďalšie ochladzovanie. V 1400 m až na -4 st., ale sneženia bude málo. Mikuláš tak trochu poteší a občasné sneženie očakávam aj v nedeľu. Pritom v 1400 m už by mala klesnúť teplota asi na -6 st.
   Lenže potom to silné západné prúdenie prinesie z Atlantického oceánu frontálny systém. To znamená, že najprv príde teplý front a v pondelok k večeru bude v atmosfére cca -1 st. alebo dokonca okolo nuly. Za teplým frontom pôjde hneď studený front a ten spôsobí zase ochladenie v atmosfére na -5 st., ale to asi bude až v stredu ráno. Pritom očaskávam oblačné počasie a väčšinou bez sneženia. V stredu cez deň aj so slabým snežením.
   Od štvrtka 11.12. zase bez zrážok, bude k nám zasahovať výbežok vyššieho tlaku, takže pri zmenšenej oblačnosti to bude v noci primŕzať a cez sa oteplí asi aj nad nulu. To znamená súčasne aj počasie bez sneženia. Zrážková činnosť by sa mala aktivizovať asi až okolo 18.12. vo štvrtok. Na Luciu 13.12. má byť v atmosfére ešte teplota cca -3 až -4 st., ale potom hrozí otepľovanie. V pondelok 15.12. už očakávam v 1500 m teplotu okolo nuly a teplé južné prúdenie až do štvrtka 18.12.a teplotu až do +3 st. To už budú Vianoce veľmi blízko, a keď nedôjde k nejakému výraznému náhlemu zlomu v počasí, tak predbežne mi to vychádza na pokračujúce južné prúdenie v atmosfére a teplotu stále len okolo nuly.


© RNDr. Peter Jurčovič

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.