Choď na obsah Choď na menu
 


Takže k jednotlivým častiam nasledovne.


 

búrlivé a premenlivé leto. > Letá väčšinou búrlivé a premenlivé sú, len sa nevie, kedy tie zmeny prídu.


 

Očakávajú sa veľké úhrny zrážok spôsobené tropickými búrkami > Veľké úhrny zrážok môžu byť, ale pozor! Tropická búrka je úplne iný jav ako „naša“, z tropických búrok vznikajú hurikány, je to úplne iný mechanizmus, takže napísal by som tam len búrky alebo prietrže mračien. Silné búrky sa v posledných rokoch vyskytujú každé leto, no je to ako športka. Vieme, že budú, len nevieme, kde.


 

Výskyt tornád sa neočakáva. > Na našom území by som hovoril skôr len o trombách, aj keď niektoré sa môžu svojou intenzitou blížiť k najnižšiemu stupňu tornád v USA. No to, či sa daný jav vyskytne alebo nie, sa podľa mňa nedá posúdiť teraz.


 

Teploty sa zrejme nevyšplhajú na úroveň 40 stupňov Celzia.> To je celkom logické, 40°C bolo u nás len raz, takže pravdepodobnosť, že bude 2 roky po sebe, je minimálna.


 

Tento rok nás však môžu prekvapiť záplavy, ktoré zdvihnú vodné hladiny niektorých riek v Podunajskej a Východoslovenskej nížine.> Máme dva druhy povodní, jedny sú z prietrží mračien a tie sú lokálne, zväčša na malých tokoch. Rýchlo sa začnú a trvajú krátko. Plošne rozsiahlejšie sú však povodne, ktoré vzniknú v dôsledku trvalých zrážok na samostatných tlakových nížach. V priebehu niekoľko dní môže na jednom mieste napršať aj 100 – 200 mm (v roku 2002 bolo aj oveľa viac, najmä v ČR). Osobne si myslím, že tento rok je šanca takýchto povodní vyššia, pretože naposledy boli rozsiahle záplavy v roku 1997, 2002, potom miernejšie aj na konci júla 2004, ale v posledných rokoch nie. No môže to byť až budúci rok... Každopádne to ale nevyzerá na suché leto ako napr. v roku 2003, pretože doteraz bolo dosť zrážok.


 

Poľnohospodári a záhradkári môžu byť radi, že sa na ich polia a záhradky nechystajú žiadne teplotné extrémy, ktoré by ublížili úrode. Leto 2008 bude ako obdobie teplotne priemerné a zrážkovo nadpriemerné. > Z hľadiska zrážok môžu byť poľnohospodári radi, ale nebudú sa tešiť silným búrkam, ktoré úrodu môžu zničiť (krupobitie, lokálne zatopenie,...). Teplotne priemerné leto by sa už naozaj žiadalo, keďže v minulých 5-10 rokoch boli len nadpriemerné s tým, že v roku 2005 sa to k priemeru len blížilo. Len pre zaujímavosť, ani na juhu SR v Bratislave neexistuje podľa dlhodobých priemerov deň, keď by priemerná max. teplota dosahovala 30°C, najvyššia je  necelých 28°C 31. júla. Takže asi všetko, ponáhľam sa, musím vydať predpovede a počasie na týždeň.

 


 

Matej Milko


 

 

 

Toto je moj clanok: 

Leto 2008


 

Začíname si užívať letné slniečko, svetlo a vzduch. Či sa tohtoročná dovolenka vydarí, záleží aj na počasí. Aké bude tohtoročné leto?


 

Vytvoriť dlhodobú predpoved´počasia na trojmesačné letné obdobie je veľmi zložité. Na základe dostatočných poznatkov, by som mohol

v náznakoch povedať, aký charakter počasia nás čaká počas dlhých letných dní.


 

Podľa aktuálnych informácií nás čaká búrlivé a premenlivé leto.

Očakávajú sa veľké úhrny zrážok spôsobené tropickými búrkami

a prudkými lejakmi. Výskyt tornád sa neočakáva.

Teploty sa zrejme nevyšplhajú na úroveň 40 stupňov Celzia.

Tento rok nás však môžu prekvapiť záplavy, ktoré zdvihnú vodné hladiny niektorých riek v Podunajskej a Východoslovenskej nížine.

Poľnohospodári a záhradkári môžu byť radi, že sa na ich polia a záhradky nechystajú žiadne teplotné extrémy, ktoré by ublížili úrode. Leto 2008 bude ako obdobie teplotne priemerné a zrážkovo nadpriemerné.

Vytvoril: Oliver Makšay

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dovolená na slovensku

(Jaroslavec, 12. 6. 2008 15:54)

Oliver pěkný stránky.Máš rád Tatry? to je dobře protože já tam jedu v Létě na dovču jedem do tatralandie a chci pokořit vaší nejvyšší horu .samozřejmě z průvodcem. pak chci jet na Senec. pokud mi ještě můžeš doporučit nějaký místa kam to stojí zato se podívat napiš to na IN.POCASI tak se měj a hodně úspěchů v meteorologii. jak oba jistě víme je to ten nejlepší koníček co může existovat.Jen bych stebou trošku nesouhlasil v předpovědi na léto. nemůžes vycházet z lonských předlonských a dalších letních obdobý, púočasí je nevyspitatelné a zrovna toto léto může být u vás až příliš suché bez záplav a zrovna tak naopak počasí v létě si to zařídí samo a nelze to předpovědět.lze to jen maximálně hádat. ale je to samozřejmě tvůj názor a já ti ho neberu. tak hodně zdaru a pokračuj v tom co děláš protože máš budoucnost. ps: začal jsem fotim oblaka když nebude problém můžu ti je posílat muj email:jaroslavec@centrum.cz