Choď na obsah Choď na menu
 


Januárové zimné počasie i v nižších polohách trvalo v podstate od začiatku roka. Počas tohto obdobia sa väčšinou denná teplota držala pod nulou, čo umožňovalo súvislú snehovú pokrývku aj v južných oblastiach SR. Avšak, ako je vo zvyku, táto zimná idyla sa raz musí SKONČIŤ, a to sme pocítili v predchadzajúcich dňoch, no bude to pokračovať. Dneska teplota v Hurbanove vystúpila na rekordných +12C, čo je neuveriteľné, zatiaľ čo v Košiciach boli iba +2C. V najližších dňoch bude teplé, upršané, hmlisté počasie zrelé na vírusové ochorenia.

Zamračené, dážď, vietor, na horách od 1500 mnm snehové zrážky. Postupne prechod k prehánkam. Denné teploty pod vplyvom teplého oceánskeho vzduchu vystúpia na +2/+6C, na JZ do +8C. Vieto slabá alebo mierny Z.

Príchod zimy v poslednej dekáde zrejme nezaznamenáme, preto sa pripravte, že vrchol tohtoročnej zimy 08/09 nastane niekedy v prvej polovici februará, alebo na prelome týchto posledných dvoch zimných miesacov!

S pozdravom Oliver.

 

Príloha p. Peter Jurčovič pre vyššie položené oblasti hôr!

 

Nad Alpami sa prehĺbi tlaková níž, prílev teplého vzduchu bude pokračovať, zrážková činnosť sa bude zosilňovať, a to je zlé. V stredu sa očakáva na Slovensku výdatný dážď. Vo výške 1350 m má byť +1 až +2 st. Množstvo zrážok odhadujem na 10 až 20 mm. Na Donovaloch sa môže vyskytnúť pri tejto teplote dážď, dážď so snehom, ale aj môže padať mokrý sneh. Vo štvrtok 22.1. bude zrážková činnosť pokračovať , ale do večera zoslabne. V piatok oblačno a len prehánky. V noci na sobotu príde od západu mohutná oblačnosť, ale teplotne to má byť stále len okolo nuly, takže zrážky asi budú prevažovať vo forme dažďa alebo dažďa so snehom. Zrážková činnosť by mala slabnúť až v nedeľu popoludní. Za tie dva dni môže spadnúť 10-30 mm. Predpokladám, že spočiatku to bude dážď a ako sa bude atmosféra ochladzovať asi na -4 stupne, tak by malo prevážiť sneženie. V noci na pondelok krátke zmenšovanie oblačnosti a ráno asi primrzne, ale v pondelok 26.1. cez deň príde ďalšia oblačnosť a zrážky. A zase je problém odhadnúť, čo bude padať, či sneženie alebo dážď. Teplota v atmosfére vo výške 1300 m má byť len -1 st.
   V utorok sa zníži teplota v astmosfére asi na -5 st., ale súčasne zrážková činnosť zoslabne a už to bude len slabé sneženie. V priebehu stredy sa bude približovať od západu z Atlantiku ďalšia mohutná a rozsiahla oblačnosť, prinesie aj k nám striedavo slabšie a výdatnejšie zrážky. Takže do konca januára neočakávam, žiadne výraznejšie ochladenie. Vo februári by sa malo ešte ochladiť a vrátiť sa zima, ale zdá sa, že by to mohlo byť až niekedy medzi 10-15.2. Ale to je len taký odhad. Potom asi zima rýchlo skončí a malo by byť v druhej polovici februára teplé počasie. Odhadujem to asi tak, že tohtoročná zimná sezóna bude patriť medzi kratšie a jar skoro nastúpi...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.