Choď na obsah Choď na menu
 


Vyhliadka počasia do Troch králov

26. 12. 2008

   Predpoveď z 25.12.2008

   Aj keď včera dážď v Bratislave celkom pokazil dojem z tohtoročných Vianoc, tak na horách a konkrétne na Donovaloch je to samozrejme podstatne lepšie. Aspoň z hľadiska mrazov. Oteplenie bolo zanedbateľné, a tak dnes ráno -6 stupňov je sľubných do ďalších dní, keď sa má znovu zosilňovať prílev studeného vzduchu. Tentokrát ide o vzduch z Ruska, ktorý je suchý a dobre vychladený, takže môžeme rátať s tým, že bude mrznúť, ale snežiť minimálne, väčšinou vôbec nie. Oblačné počasie a slabé sneženie sa bude vyskytovať asi až do soboty. Príde k nám z Ukrajiny na okraji mohutnej tlakovej výše rozprestierajúcej sa nad severnou Európou so stredom nad Dánskom a južnou Škandináviou, ale zasahujúcou až po Ural. Vo výške 1500 m má byť nad Donovalmi okolo -8 st.
   Od nedele už má byť slnečné počasie bez zrážok. Ale mrazy sa už nebudú zosilňovať. V noci asi okolo -10 st a cez deň okolo -4 st. Vo výške 1500 m má byť v pondelok len -4 st. V utorok asi len -2 st. V stredu na Silvestra pravdepodobne sa oteplí až na +1 st. Stále bude nad vnútrozemím Európy tlaková výš, takže má byť na Donovaloch slnečno, ale cez deň s teplotou slabo nad nulou v prevládajúcom západnom až severozápadnom prúdení. V noci teplota vždy klesne pod nulu, takže to, čo sa cez deň bude prípadne topiť, to v noci zamrzne. Na prelome rokov by sa mala oblasť vysokého tlaku rozdeliť na dve tlakové výše. Jedna sa premiestni nad Čierne more a druhá nad severnú časť Atlantiku. Tým sa uvoľní priestor v strednej Európe na preniknutie ďalšej vlny arktického vzduchu zo Škandinávie priamo do karpatskej oblasti.
   Od 1.januára by sa malo začať ochladzovať. Vo výške 1500 m má klesnúť teplota na -1st. a 2.januára na -5 st. Už 3.januára očakávam -10 st. a 4.januára -15 st. Prvé sneženie by malo prísť 1.januára od západu z alpskej oblasti a odhadujem to na 10-20 cm. 2. a 3. januára už len slabé sneženie, v arktickom vzduchu sneženia veľa nebýva. Takže 4.a 5.januára len ojedinele snehové prehánky.
   Zaujímavejšie by malo byť počasie až potom. Predpokladám, že by sa nad Severným morom mala prehĺbiť tlaková níž a rýchlo sa presunúť nad naše územie, takže zase bude intenzívne snežiť a fúkať. Ešte z toho môže byť riadna fujavica. Mrazy budú stále a môžu kolísať medzi -8 až -20 st. Tento vývoj počasia na obdobie okolo Troch kráľov berme zatiaľ ako vyhliadku na prvú januárovú dekádu. Ešte sa môže stať, že sa to zvrtne a tlaková níž nepríde, a potom namiesto mrazov by mohla prísť teplá vlna..... To budem ešte upresňovať nabudúce. Príjemné sviatky!


© RNDr. Peter Jurčovič

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Počasie

(Božena, 29. 11. 2012 10:26)

Som na invalidnom dôchodku, ktorý mi stačí len na zaplatenie elektriny. Inak nemám z čoho žiť. Preto háčkujem rôzne drobnosti a chodím ich predávať po tržniciach, aby som mala aspoň na jedlo! Preto pozerám predpovede počasia, aby som vedela, či mám ráno odísť z domu, alebo nie, aby som neprerobila. Ale to čo stvárate v poslednej dobe je na nervy. Napr. dnes! V počasí koniec sveta, radšej nevystrčiť nos. Preboha načo beriete toľké peniaze. Predpovedáte počasie o ničom, píšete knihy, robíte zo seba celebritu a druhý na to doplácajú. Ešte aj túto stránku máte plnú reklám, len aby Ste zarobil! Len sa vrtíte ako primabalerína a je Vám jedno, či trafíte, alebo nie. Hlavne že sú peniažky. Za pár minút máte hotovo a konto rastie. Ale čo sa čudujem, že! Hrabať je na Slovensku populárne. A keď neuhádnete nič sa nestane, ideme ďalej. Na nikom Vám nezáleží. Radila by som vláde ušetriť na platoch meteorológov. Keby ste vy štrajkovali, nikomu by to nevadilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!