Choď na obsah Choď na menu
 


 


   Predpoveď z 15.12.2008

   No je to bieda, keď na Donovaloch nemrzne už ani v noci. A v Žiline sme už ráno zaznamenali prekonanie teplotného rekordu na dnešný deň, keď tam mali +9 stupňov. Opakuje sa situácia z minulého týždňa, keď nad západným Stredomorím bola tlaková níž a od juhu prúdil nad Karpaty teplý vzduch. Silné sneženie vtedy postihlo Rakúsko a u nás bol len dážď. Teraz znovu máme tlakovú níž nad západným Stredomorím. Je ešte ďaleko od nás, preto zrážok je na Slovensku málo alebo takmer nič, ale už v noci z utorka na stredu bude nad Talianskom a u nás sa očakáva zosilnenie zrážkovej činnosti. Bude zase viac pršať, a to až do štvrtka. Atmosféra je teplá. Vo výške 1400 m bude 0 až +3 st.
   Vo štvrtok 18.12. by mal prechádzať cez Slovensko na východ studený front. Konečne sa začne ochladzovať a dážď sa zmení na sneženie. V atmosfére vo výške 1500 m sa ochladí asi na -3 st. Vo štvrtok večer bude už takmer bez zrážok, studený front odtiahne na Ukrajinu. Súčasne od západu sa do strednej Európy začne rozširovať tlaková výš. Do konca týždňa bude väčšinou oblačno s ojedinelými slabými prehánkami. V sobotu 20.12. už má byť v 1600 m okolo nuly, takže nižšie bude nad nulou a prehánky budú zväčša dažďové. V nedeľu po severnom okraji tlakovej výše so stredom nad Francúzskom bude prúdiť na Slovensko od západu teplý vzduch. Vo výške 1500 m má byť +1 až +3 st., a to aj v pondelok, pričom sa západné prúdenie bude meniť na severozápadné. Pritom bez zrážok, len oblačné počasie.
   Až v utorok 23.12. od severu príde viac oblačnosti a s ňou aj slabý dážď. Na Štedrý deň sa môže severozápadné prúdenie zmeniť až na severovýchodné, čo by znamenalo v atmosfére ochladenie z +3 st. na nulu, ale stále je to málo na pravé zimné počasie. A od severovýchodu prúdi väčšinou suchý vzduch, takže zrážky ani neočakávam.
   Malá šanca na ochladenie je asi až na Štefana 26.12. Ale stále to bude len na okraji tlakovej výše, takže ochladzovanie na sucho by malo znamenať v atmosfére vo výške 1500 m pokles teploty asi na -5 st. Potom až do Silvestra sa zmení asi len to, že tlaková výš sa premiestni z Francúzska nad Baltické more a nad Karpaty bude prúdiť suchý vzduch od Ruska. Očakávam slnečné a mrazivé počasie. Takže tu je šanca na umelé zasnežovanie. Inak zatiaľ naše prognózy väčšiu zimu neukazujú.

© RNDr. Peter Jurčovič
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.